Halide Türkoğlu: Umut biziz, çözüm biziz

  • 11:09 1 Aralık 2023
  • Siyaset
AMED - HEDEP Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, gündeme dair gelişmeleri değerlendirdiği basın toplantısında, yaşamın her alanında iktidarın sürdürdüğü kadın düşmanı politikalara karşı kadınlara yerel yönetimleri güçlü karşılama çağrısı yaptı, “Umut biziz, çözüm biziz” dedi.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, gündemdeki gelişmelere dair Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed Danışma Bürosu’nda basın toplantısı düzenledi. 
 
Direnenler selamlandı
 
Değerlendirmelerine 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınların direnişi ile başlayan Halide, “Hak arayışlarının dün 100’üncü gününe giren Agrobay kadın işçilerinin direnişleri direnişimizdir diyerek mücadelelerini selamlıyorum. ‘Galatasaray Meydanı bizimdir’ diyen Cumartesi Anneleri’nin, Barış Anneleri’nin mücadelesi yolumuzun ışığıdır diyorum. Erkek-devlet şiddetine karşı diz çökmeyen, boyun eğmeyen Figen, Gültan, Sebahat ve Ayla şahsında cezaevindeki tüm kadın yoldaşlarımıza selamlarımızı iletiyoruz” sözleriyle direnen kadınları hatırlattı.
 
TRT Kürt halkının, Kürt kadınların vergileriyle yayın yapıyor
 
Halide, iktidarın Kürt dili ve kültürüne dair yaklaşımını eleştirirken, “Pervin Çakar şahsında gerçekleştirilen saldırıların temelinde kutuplaştırıcı siyaset dilinin olduğunu çok iyi biliyoruz. Bizlerin vergileriyle yayın yapan TRT, arşivlerinden Pervin Çakar’ı çıkarmış. Ben sizler aracılığıyla buradan TRT’ye tek bir söz kullanacağım. TRT Kürt halkının, Kürt kadınların vergileriyle de yayın yapıyor. Sizin haddiniz değil arşivlerden bunu çıkarmak. Yok sayarak, arşivlerden çıkararak Kürt kadınların sesini, sözünü, sanatını, özgürlük mücadelesini dünyaya duyurmasına engel olamadınız, olamayacaksınız” dedi.
 
Makbule Özer için dayanışma çağrısı
 
İktidarın kadın düşmanlığının sınır tanımadığını belirten Halide, 81 yaşında tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren ve astım hastası olduğunu belirttiği Makbule Özer’in özgürlüğü için tüm kadınları dayanışmaya çağırdı. Halide, “Makbule Özer’i cezaevine göndermek demek, onun yaşamını riske atmaktır. Bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Hak ve adalet mücadelesi veren kadınları, Makbule Özer için dayanışmaya çağırıyoruz. Makbule anaya bu zulmü yaşatmaya çalışanlara karşı hep birlikte ses olalım, engel olalım” sözlerine yer verdi.
 
‘TTB halkın sağlığını savunduğu için hedef alındı’
 
Dün akşam saatlerinde AKP-MHP’nin TTB kararı ile bir kez daha hukuksuzluk gerçekleştirdiğini dile getiren Halide, “Türk Tabipler Birliği Merkez Komitesi’nin görevden alınmasına dönük verilen skandal karar, kayyım darbesinin devam ettiğinin son göstergesidir. Alelacele merkez yürütme kurulu üyelerinin yerine Konya, Malatya, Erzurum, Samsun ve Denizli Tabip Odası başkanlarının geçici olarak atanması da bunun somut örneğidir. TTB iktidarın sağlığını değil; iktidarın savaş ve şiddet politikalarına karşı halkın sağlığını, toplumun sağlığını, kadınların sağlığını savunduğu için hedef alınmıştır. AKP-MHP faşizminin işlediği insanlık suçlarının yarattığı tahribatı teşhir ettiği için hedef alınmıştır. Dün olduğu bugün de söylüyoruz. Ne kayyım rejiminiz ne sindirme politikalarınız gerçeklerin üzerini örtemeyecek. TTB Merkezi Konseyi’nde yer alan, kadınlar başta olmak üzere halkın sağlığını, toplumun sağlığını savunan hekimlerin onurlu mücadelesi biz kadınların da mücadelesidir. Şebnem Korur Fincancı ve yol arkadaşları hekimlerin yanındayız, dayanışmadayız” dedi.
 
‘Haklarımızı ve özgürlüklerimizi gasp eden bir bütçe’
 
2024 yılı için hazırlanan bütçeye dikkat çeken Halide, hazırlanan bütçenin emek düşmanı bir bütçe olduğunun altını çizerek, “Her zaman olduğu gibi bu yıl da halkın, kadınların gündeminden bihaber kapalı kapılar arkasında erkekler eliyle hazırlanan bir bütçe teklifi ile karşı karşıyayız. Komisyon aşamasında olduğu gibi Genel Kurul aşamasında en güçlü kadın muhalefetini gerçekleştireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü bu bütçe; haklarımızı ve özgürlüklerimizi gasp eden bir bütçedir. Her bir kalemi kadın düşmanlığı üzerinden kurulmuş bir bütçedir. Her bir kalemi Kürt düşmanlığı, halk düşmanlığı, işçi, emekçi düşmanlığı üzerinden kurulmuş bir bütçedir” ifadelerini kullandı.
 
‘12 milyon kadın çalışma hayatına dahil olamıyor’
 
DİSK Genel İş’in kadın emeği raporundaki verilere dayanarak açıklamalarda bulunan Halide, “DİSK Genel İş Kadın Emeği raporuna göre; Türkiye geneli kadın istihdamı halen erkek istihdamının yarısı kadardır ve son 5 yılda kadın istihdamı sadece 1,9 puan artabilmiştir. Türkiye’de 12 milyon kadın; bakım emeği, ‘ailevi’ ve kişisel sebeplerden ötürü çalışma hayatına dahil olamıyor. Çalışan kadınların ise yüzde 32,5’i kayıt dışı çalıştırılmaktadır. 3,3 milyon kadın sosyal güvenceden yoksun bir biçimde çalıştırılmaktadır.Eşini kaybetmiş ve hiçbir geliri olmayan kadınlara bin TL reva görülürken, kendi yandaşlarına, bürokratlarına 5 yerden maaş bağlanıyor. Hasta, engelli, yaşlı ve çocuk bakımını üstlenmek zorunda kalmış kadınlara 5 bin 98 TL reva görülürken halkın bütçesiyle bu ülkede bir adam ve ailesi her gün lüks ve şatafat içinde saraylarda özel besleniyor” şeklinde konuştu.
 
‘25 Kasım’da 3 kadın katledildi’
 
Halide, iktidarın kadına yönelik şiddetle mücadeleyle ilgilenmediğinin altını çizdi. 10 ayda 287 kadının katledildiğine dikkat çeken Halide, “183 kadın ‘şüpheli bir şekilde’ yaşamını yitirdi. 13 Kasım’da Ankara Mamak’ta bu iktidarın silah verdiği ve övündüğü bekçilik sisteminin bekçisi tarafından bir kadın katledildi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde 3 kadın katledildi. Bu ülkede 25 Kasım Günü Samsun’daki KYK yurdunda genç bir kadın yaşamını yitirmiş halde bulundu. Hani şu bozuk asansörlü, denetimsiz, genç kadınların yaşamlarını tehlikeye atan KYK yurtlarında oldu bunlar. Zeren Ertaş’ın ölümüne neden olan yurtlarda oldu bunlar” dedi.
 
‘İktidara karşı kentlerin yönetimlerinde yer alarak mücadelemizi büyütelim’
 
“Yerel seçimlerde eşit temsiliyet, eşbaşkanlık mor çizgimizdir” diyen Halide, kadınların yerel yönetimlerde yer alması gerektiğini vurguladı. 2016 yılından beri kadın iradesini gasp eden kayyım rejimine karşı bir kez daha halkın iradesine sahip çıkmak gerektiğini belirten Halide, “Kadınları siyasetin dışına iten karar mekanizmalarında yok sayan erkek egemen iktidara karşı kadın özgürlükçü yerel modelimizle buradayız demek için tüm kadınlara çağrı yapıyoruz. Kadın merkezlerimizi, sığınaklarımızı, çok dilli alo şiddet hattımızı en güçlü şekilde yeniden açmak için, üretim alanlarımızı yeniden oluşturmak için, mor marketler zincirimizi bir kez daha hayata geçirmek için, kadın dostu kentlerimizi yeniden inşa etmek için, kadın dengbêj evlerimizi, kadın kütüphanelerimizi, engelsiz yaşam merkezlerimizi yeniden kurmak için, bizleri evlere hapsetme niyetinde olan bu iktidara karşı kentlerin yönetimlerinde yer alarak mücadelemizi büyütelim” sözlerine dikkat çekti.
 
‘Genç kadınlar da aday adaylığı başvurusu yapmalı’
 
Yerel yönetim seçimlerinde en çok genç kadınların yer alması gerektiğini kaydeden Halide, şöyle konuştu: “Bizleri geleceksiz bırakmak isteyen bu iktidara karşı genç kadınlar, en çok da çağrımız sizedir. Gelin geleceğiniz, yaşamınız ve kentleriniz için değişimin irade gücü olun. Gelin bir kadın partisi olan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’ne aday adaylığı başvurusu yapın. Belediye eşbaşkanlıkları, il genel meclis üyeliği ve belediye meclis üyeliklerine başvuru yaparak, kadınların inancı ve kararlılığıyla bu gidişata dur diyelim. Her ilimizde il örgütlerinde oluşturduğumuz kadın başvuru komisyonlarımıza başvuruda bulunun. Kentimizi de kendimizi de yönetecek olan biz kadınlarız. Haydi yerelden kazanmaya, umut biziz, çözüm biziz! Jin, jiyan, azadî. Kadın, yaşam, özgürlük.”