Dersim'de Gülistan Doku Futbol Turnuvası finali yapıldı

  • 20:15 29 Mayıs 2024
  • Sağlık/Spor
DÊRSİM - Dêrsim’de DEM Parti Gençlik Meclisi’nin Gülistan Doku adına düzenlediği futbol turnuvasının final maçı ile sona erdi.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi, 5 Ocak 2020’de Dêrsim’de kaybettirilen ve akıbeti hala bilinmeyen üniversite öğrencisi Gülistan Doku adına düzenlediği futbol turnuvasının final maçları bugün oynandı. Dersim’de “Özel savaş politikalarına karşı görkemli direniş” kampanyası kapsamında “Lexê (Vur)-Gençlik sahada” şiarıyla yapılan turnuvanın finaline erkeklerde  Anavar ve Munzur takımları kadınlarda ise Sara ile Zilan takımları finale kaldı.  Final maçı Munzur Halı Saha'da yapıldı. Oyuncular final maçına üzerinde Gülistan Doku'nun resimlerinin olduğu formalarla sahaya çıktı. Maçın oynandığı sahaya, "Özel savaşa karşı mücadeleyle bütünleş, yeni yaşamın ruhuyla özgürleş", “ Özel savaşa karşı sahalarda buluşuyoruz” pankartları asıldı. “Jin Jiyan Azadi” ve zılgıtlarla başlayan maçı Dêrsim Belediye Eşbaşkanı Birsen Orhan, DEM Parti İl yöneticileri ve çok sayıda Dêrsim’li yurttaş izledi.
 
Finale kalan Munzur spor ve Anavar spor maçında Munzur Spor takımının 9-8’lik galibiyeti ile son bulurken kadınlar arasında oynanan Sara ve Zilan spor takımlarının maçında ise  Sara takımı 4-3’lük galibiyeti ile sonlandı.
 
Kazanan Munzur Spor ve Sara takımlarına şampiyonluk kupaları takdim edildi. Ayrıca  yazar Kerem Çiftçi’nin “Duygu zaman anlamsallığı” kitabı hediye edildi.
 
'Sara ve Zilan takımlarını kutluyorum'
 
Kupa töreninde konuşan Eşbaşkan Birsen Orhan şu ifadelere yer verdi: “’Jin, jiyan, azadî’ felsefesinin insanlığın ve doğanın kurtuluşu olduğu bilinciyle bugün 21 Mayıs'ta başlayan turnuvanın sonuna geldik. Sara ve Zilan takımlarını kutluyorum. Bizler için turnuvanın Dersim de startını vermek kadın  kırımlarına dikkat çekmek çok önemli. Gençlik meclisinin yaptığı turnuvayı kutluyorum.4 yıldır Gülistan bulunmak istenmiyor. Bunların iktidarın politkalarından uzak olmadığını biliyoruz. Bugün bizler de Dersim'de Gülistan Doku'nun bulunmama sebebinin iktidar aklının kadın kazanımlarına karşı bir sonucu olduğunu biliyoruz. Takımları kutluyorum. DEM Parti Gençlik Meclisi'ni kutluyorum. Kazananın DEM Gençliği olduğunu vurguluyorum.”
 
Turnuva ödül törenlerinin ardından yapılan kutlamalarla sona erdi.