Ücretsiz kanser taraması: Geç kalma sağlıklı kal

  • 09:09 11 Ocak 2024
  • Sağlık/Spor
 
BURSA - Nilüfer Belediyesi “Geç kalma, sağlıklı kal!” şiarıyla ücretsiz kanser taraması başlattı.
 
Kanser, dünyada ve Türkiye'de görülme sıklığı giderek artan hastalıkların başında geliyor. Dünyada milyonlarca, Türkiye’de ise yaklaşık 150 bin kişi her yıl kansere yakalanıyor. Kanserde erken teşhis hayati bir öneme sahip. Düzenli kontroller ve yılda en az 1 defa yapılacak Check-up’la erken dönemde fark edilmesi ile teşhis konulup tedaviye başlanabiliyor. Erken teşhis hastanın yaşam süresinin yanı sıra yaşam kalitesini de artırıyor. Ancak ülkede sağlık sisteminin geldiği nokta ve sağlık güvencesi olmayanlar için ulaşılabilir bir sağlık hizmeti olmadığı için hastalıklarda erken teşhis sağlanamıyor.
 
Verilere göre 2020 yılında Türkiye’de en sık görülen ilk 5 kanser türü, akciğer kanseri, meme kanseri, kolorektal (kalın bağırsak) kanser, prostat kanseri ve tiroid kanseri oldu. Söz konusu 5 kanser türü, tüm kanserlerin yüzde 50'den fazlasını oluşturdu. Özellikle kadınlar açısından ise meme kanseri nedeniyle ölümler diğerlerine göre daha yüksek.
 
Ücretsiz kanser taraması
 
Bursa Nilüfer Belediyesi “Geç kalma, sağlıklı kal!” şiarıyla ücretsiz kanser taraması başlattı. Tarama programı içinde meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanseri bulunuyor. Program kapsamında İrfaniye, Güngören, Korubaşı-Gelemit, Kayapa, Atlas, Fadıllı, Gökçe, Ürünlü, Çaylı, Akçalar, Yaylacık, Işıktepe, Yolçatı, Minareliçavu Gölyaz Başköy, Balat, Kurtuluş, Demirci, Zafer, Dağyenice, Unçukuru, Kızılcıklı mahallelerinde bulunanlar yararlanabiliyor.