Silopiya'da Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi açıldı

  • 21:38 21 Şubat 2024
  • Kültür Sanat
ŞIRNEX- HDP’li Silopiya Belediyesi, Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta, “Kürtler, dilini kendi kimliği ve varlığı olarak görür. Çünkü dil, sadece iletişim aracı değil aynı zamanda barış, diyalog ve birliğin anlamıdır” denildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Silopiya Belediyesi, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi’nin (Navenda Ziman, Çand û Hunerê ya Eyşe Şanê) açılışını gerçekleştirdi. Yeşiltepe Mahallesi’nde bulunan Sanat Sokağı’nda gerçekleştirilen dil, kültür ve sanat merkezinin açılışına Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şirnex milletvekilleri Nevroz Uysal Aslan, Zeki İrmez, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile DEM Parti Şirnex İl ve ilçe örgütleri, DEM Parti Silopiya Belediyesi, Cizîr Belediyesi ve Tilqebin (Başverimli) Belde Belediyesi eşbaşkan adayları, Birca Belek Dil, Kültür ve Sanat Merkezi, Barış Anneleri Meclisi, TJA, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şirnex Şubesi’nin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
‘Varlığımız dilimizle başlar’ 
 
Açılışta konuşan Silopiya Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan, “21 Şubat bütün sömürge altındaki halkları için önemlidir. Biz Kürtler için daha da önemlidir. Yıllardır dilimizin asimile edilmesi ve halkımızın yok edilmesi için her türlü baskı yapıldı. Kürt halkı da, direnişiyle dünya halklar tarihine kendini yazdı. Umut ediyorum özgür bir Kurdistan’da kendi dilimizi yaşar ve yaşatırız” dedi. 
 
Silopiya Belediyesi Eşbaşkanı Süleyman Şavluk ise “Kürt halkının dili her şeyidir. Dilimiz yasaklandı, insanlarımız katledildi. Fakat buna rağmen halkımızın direnişi devam ediyor. Kurdistan 4 parçaya bölündü ama Kürt halkını yok edemediler. Bunun için herkesin kendi dilene daha fazla sahip çıkması gerekiyor. Çünkü toprağımız, kimliğimiz ve varlığımız dilimizle başlıyor” diye belirtti. 
 
Abdullah Öcalan’ın Kürt dili vurgusu 
 
Ardından konuşan DEM Parti Şirnex Milletvekil Nevroz Uysal Aslan da, “Hayatımız da dilimiz her şeydir. Bu dilimizin yaşaması, ilerlemesi sahip çıkmayla ilgilidir. Eğer dilimizi yazılı olarak ulusal dil yapmazsak bir yere kadar yaşar. Bunun için tüm baskı ve engellemelere rağmen dilimizi yaşatmalı ve üretmeliyiz” ifadelerini kullandı. 2012 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmeyi hatırlatan Nevroz, “Sayın Öcalan ile yaptığımız görüşmede esas üzerinde durduğu konulardan biri de Kürt diliydi. Kürt diline verdiği önemi ve duyduğu özlemi anlattı. Bugün zindanlarda Kürtçe yasaktır. Birçok alanda dilimizi yasaklıyorlar. Ama tüm bunlara karşı çok daha fazla dilimize sahip çıkmalıyız. Bu sorumluluk hepimizin omuzlarındadır” ifadelerini kullandı.
 
‘Kürt dili mücadelesini büyütelim’ 
 
Konuşmaların ardından panele geçildi.  Panele panelist olarak katılan Kürt Pen Eşbaşkanı Ömer Fidan, anadilin önemi vurgulandı. Ömer, “Birçok dilde dil, iletişim aracı olarak tanımlanır. Fakat Kürtler açısından dilin çok ayrı bir anlamı vardır. Kürtler, dilini kendi kimliği ve varlığı olarak görür. Dilimiz, onurumuzdur. Çünkü dil, sadece iletişim aracı değil aynı zamanda barış, diyalog ve birliğin anlamıdır. Kürtler, her gün Kürtçe şarkı dinlediği için, bir kefi taşıdığı için ya da sarı kırmızı yeşil renklerini taşıdığı için katlediliyor. Anadilini kullandığı için çok sayıda kişi tutuklandı ve katledildi. Bunun için herkesin Kürt diline sahip çıkanların mücadelesini büyütmesi ve ilerletmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
Antoloji Kitabı 
 
Panelin ardından cezaevindeki yazarların yazdığı yazılardan derlenen “Rabûna Berî li Gulberojan” kitabı tanıtıldı. Kürt PEN tarafından hazırlanan kitapta 39 yazar tarafından yazılan yazıların yer aldığı kitapta 16 hikâye, 139 şiir bulunuyor. 
 
Stand up gösterimi 
 
Gecenin son sonunda ise Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularından ve yönetmen Özcan Ateş’in oynadığı Stand Up gösterimi yapıldı. Xalo Şêro karekterini canlandıran  Özcan, anlattığı komik fıkralar ve anılarla izleyicilere keyifli vakit geçirdi.