Amed Barosu’ndan yangına ilişkin suç duyurusu

  • 12:10 21 Haziran 2024
  • Hukuk
 
 
AMED- Amed Barosu, Xana Axpar ve Şemrex arasındaki bölgede meydana gelen yangına ilişkin Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını duyurdu. 
 
Amed Barosu,  Amed’in Xana Axpar (Çınar) ve Mêrdîn’in Şemrex (Mazıdağ) ilçeleri arasında elektrik tellerinden çıkan yangından sebep olduğu iddia edilen yangın için Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Baro, suç duyurusunu  yangının çıkış sebebi ve müdahalede geç kalındığı iddialarına ilişkin etkin bir soruşturma faaliyeti yürütülmesi amacıyla yaptığını  paylaştı.
 
‘Amed Barosu olarak soruşturmanın takipçisi olacağız’
 
Dijital medya hesabından paylaşımda bulunan baronun duyurusunda şu ifadelere yer verildi: “Amed ve Mêrdin'de meydana gelen yangınlarda şu ana kadar yapılan resmi açıklamalara göre 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 29 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yangının çıkış sebebi ve müdahalede geç kalındığı iddialarına ilişkin etkin bir soruşturma faaliyeti yürütülmesi amacıyla 'Birden Fazla İnsanın Ölümüne ve Yaralanmasına Sebebiyet Verme' (TCK md. 82/1-c), 'Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Düşürülmesi' (TCK md. 170)  'Görevi Kasten Kötüye Kullanma' (TCK md. 170)  suçları kapsamında Çınar Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.  Amed Barosu olarak soruşturmanın takipçisi olacağız.”