Cinsel saldırıda bulunan doktor hakkında iddianame hazır

  • 13:03 13 Haziran 2024
  • Hukuk
 
 
ANTALYA - Antalya Kepez Devlet Hastanesi'nde, muayene sırasında 7 kadın hastaya cinsel saldırı suçundan tutuklanan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ahmet Taner Cantimur'un (58), 153 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.
 
Antalya Kepez Devlet Hastanesi Gastroenteroloji bölümünde uzman doktor olarak 5 yıldır görev yapan Ahmet Taner Cantimur, T.A.,’ya cinsel saldırıda bulundu. T.A., geçen yıl Kepez Devlet Hastanesi yönetimine şikayet etti, ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılığın durumu Sağlık Bakanlığı'na aktarmasının ardından uzman doktor Ahmet Taner Cantimur hakkında soruşturma başlatıldı. 
 
Soruşturma kapsamında  fail Ahmet Taner Cantimur'un, 2018'de F.K., 2019'da S.U. ve D.B., 2021'de D.D., 2023 yılında T.A., F.D. ve N.S.'ye yönelik muayene esnasında cinsel saldırıda bulunduğu tespit edildi. Fail, Ahmet Taner Cantimur, 15 Mart'ta çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.
 
İddianame hazırlandı 
 
Fail Ahmet Taner Cantimur hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. İddianamede, fail  Ahmet Taner Cantimur'un hastası olan kadınları muayene odasına yalnız aldığı, muayene şeklini aşarak cinsel saldırıda bulunduğu, bazılarına cinsel amaçlı ifadeler kullandığı aktarıldı.
 
Bilirkişi raporuna yer verildi 
 
İddianamede ayrıca, olaya ilişkin bilirkişi raporu da yer aldı. Bilirkişi raporunda; şikayetçi T.A.'ya rektal muayenenin fiziki muayenenin tamamlayıcı unsuru olduğu, ancak süresinin 15-20 dakika olmasının usule aykırı olduğu, vajinal muayeneyi gerektirecek herhangi bir endikasyon olmadığı belirtildi. Raporda, yine şikayetçi D.D.'ye yönelik vajinal muayeneyi gerektirecek bir endikasyon olmadığı, tıbbi muayene usul ve bilimsel verilere uygun olmadığı, diğer şikayetçilere de rektal muayenenin hastalığın teşhisi için uygun olduğu, ancak vajinal muayenenin herhangi bir endikasyon olmadığı kaydedildi. 
 
153 yıla kadar hapis cezası 
 
İddianamede, fail Ahmet Taner Cantimur'un 153 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. 
 
Fail Ahmet Taner Cantimur ise kendini aklamaya dönük ifade verdi.