Esra Y.’nin aile bireylerine gözaltında tehdit

  • 15:10 7 Nisan 2024
  • Hukuk
 
Rabia Önver 
 
COLEMÊRG - Şemzînan’da şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Esra Y.’nin abisi Ömer Y., "kasten öldürme" suçundan tutuklandı. Aile bireyleri  ifade işlemleri sırasında jandarma ve savcılık tarafından hem tehdit hem de hakarete maruz kaldı.
 
Colemêrg’in (Hakkari) Şemzînan (Şemdinli) ilçesine bağlı bir köyde 27 Mayıs 2016’da Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz, Esra Y.’ye yönelik "nitelikli cinsel istismar" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından ilk etapta 42’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak, cezalar itiraz üzerine usulen bozuldu ve failler, "delil yetersizliği" iddiasıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılmalarının ardından 11 gün geçtikten sonra Esra, şüpheli bir şekilde yaşamını  yitirdi. Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi, 2023 yılında failler hakkında "yeterli delillerin oluşmadığı" ve "şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği" iddialarıyla beraat kararı verdi. 
 
Aile bireyleri gözaltında
 
Mahkeme, Esra’nın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği gün evde bulunan aile bireyleri hakkında inceleme yapılması talimatı verdi. Bu karar sonrası, Esra’nın babası Bazit Y., abisi Ömer Y., ve diğer aile bireyleri, “şüpheli ölüm” iddiasıyla gözaltına alındı. 5 gün süren gözaltının ardından Ömer Y., tutuklandı.
 
Tehdit ve hakaret 
 
Gözaltı sürecinde, aile bireylerinin jandarma ve savcılık tarafından tehdit edildiği iddia edildi. Kevser Y.'nin ifadesi sırasında, “Ayağınızdaki beyaz ayakkabıyı geçen hafta nereden aldığınıza kadar biliyoruz. Bize yardımcı olun, biz de size yardımcı olalım” şeklinde tehdit edildiği, Yusuf Y.'ye ise “Ömer öldürdü, biliyoruz. Sen de bunu söyle, kendini kurtar, seni memur yapalım” denildiği belirtildi.
 
Avukata engelleme ve hakaret
 
Hakkari Barosu Çocuk Hakları Merkezi Yönetim Kurulu üyesi olan dosya avukatı Nükeyf Onursal'ın savunması tutanaklara geçirilmedi. Şemdinli Cumhuriyet Savcısı'nın, Nükeyf'e yönelik “Sen sus, burada patron benim, rezilsiniz” şeklinde hakaret ettiği ifade edildi. Ardından Nükeyf'in duruşma esnasında jandarma tarafından salondan zorla çıkarıldığı öğrenildi.
 
Ablasına yönelik tehdit
 
Esra'nın ablası Dilbaz G.'ye yapılan tehditler de dikkat çekti. Jandarma tarafından, “Oğlundan ayrı kalmak ister misin? Ömer öldürdü, biz biliyoruz. Bunu söyle, yoksa hepinizi içeri atarım, aklınız başınıza gelir” şeklinde baskı yapıldığı aktarıldı. Bazit Y. ise, “Bu kadar zulme karşılık kızımızı neden öldürelim? Onlar bize zulmediyor, biz niye canımıza zulmedelim? Ömer sofrada benim yanımdaydı” diyerek tepkisini dile getirdi.