Figen’in faili hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

  • 17:08 4 Nisan 2024
  • Hukuk
 
MUĞLA - Yatağan ilçesinde katledilen Figen Çoban davasında kararını açıklayan mahkeme heyeti, herhangi bir indirim uygulamadan fail Mehmet Emin Ata Çoban'a ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Süleyman Çoban'a ise 17 yıl hapis cezası verdi. 
 
Muğla’nın Yatağan ilçesinde 21 Ocak 2023'te katledilen Figen Çoban’ın katledilmesine ilişkin açılan davanın karar duruşması Muğla 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada, "kasten öldürme" suçlamasıyla tutuklu yargılanan Mehmet Emin Ata Çoban, Süleyman Çoban ile tutuksuz yargılanan H.Ç. hazır bulunurken, tutuksuz yargılanan V.S. duruşmaya katılmadı. Figen’in ailesi ve avukatları da salonda bulundu. 
 
Cumhuriyet savcısı, faillerin cezalandırılmaları yönündeki mütalaasını tekrar ettiği duruşmada ilk olarak söz alan müştekilerden Figen’in kardeşi Filiz Karataş, faillerin en ağır cezayı almasını istedi. 
 
‘Olay namus cinayeti gibi gösterilmeye çalışılıyor’
 
Müştekilerin avukatı Kemal Ertuğrul ise savcılık mütalaasına iştirak etmediklerini, haksız tahrik sebebiyle tahrik indirimini kabul etmediklerini kaydetti. Failin sürekli evli olduğu kadına şiddet uyguladığının ortada olduğunu vurgulayan Kemal, “Sanığın öldürüş tarzı düşünülünce, tahrike dayalı yapıldığı kabul edilemez. Böyle bir suçun failleri olayı namus cinayeti gibi göstermeye çalışıyor. Canavarca hisle, vahşice işlenmiş bir cinayet. İşleyenin de yardım edenlerin de en ağır şekilde cezalandırılmasını ve hiçbir indirim uygulanmadan karar verilmesini talep ediyoruz” diye belirtildi. 
 
Tahliye talebi
 
Tutuksuz yargılanan faillerden Figen’in kayın validesi H.Ç. ise çocuklarının da kendisinin de suçu olmadığını dile getirerek, beraatlarını talep etti. fail Süleyman Çoban da yardım ve yataklık suçlamasını kabul etmediğini ifade ederek tahliyesini talep etti. Fail avukatları da davada somut delil bulunmadığını gerekçe göstererek, faillerin tahliyelerini istedi.
 
Esas hakkındaki son savunmasını yapan Mehmet Emin Ata Çoban da suçlamaları reddederek, tahliye ve beraatını istedi. 
 
Ağırlaştırılmış müebbet 
 
Mahkeme heyeti ise kararında, fail Mehmet Emin Ata Çoban’a “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimi uygulamadan “eşe yönelik canavarca hisle vahşice öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, kardeşi Süleyman Çoban’a da “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimi uygulamadan “yardım ve yataklık” suçundan 17 yıl hapis cezası verdi. Failler H.Ç. ile V.S.’nin ise beraatına kararı verildi.