Barış Annesine 'konteyner' cezası!

  • 13:18 21 Şubat 2024
  • Hukuk
 
AMED - Oğlunun bulunduğu mezarlığa, konteyner alan 89 yaşındaki Barış Anneleri Meclisi Üyesi Dilşah Özgen, konteyneri montajlayan, yükleyen ve nakleden kişiye "örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmekten" 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi.
 
Êlih’in Sason ilçesinde 1999 yılındaki çatışmada yaşamını yitiren Ferdi Özgen'in annesi, Barış Anneleri Meclisi Üyesi Dilşah Özgen'in de aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında, yürütülen konteyner davası sonuçlandı. Dilşah Özgen'in, Lice'de oğlunun bulunduğu mezarlıkta namaz kılınması, abdest alınması ve kendisi ve çocuklarının mezarının bulunduğu Licê'nin (Lice) Sîsê (Yolçatı) köyünde, "Şehit Amed u Şehit Hevidar Şehitliği" için bağışladığı 4 konteyner nedeniyle ile konteynerleri satan, nakleden ve bunun montajını yapan firma sahipleri, yetkilileri ve çalışanları E.K., H.K., H.S., İ.E., K.D., N.E., M.Y., E.A. hakkında "örgüte üye olmak" ve "örgüte bilerek isteyerek yardım etmek" suçlamasıyla açılan dava 8 yılın ardından hapis cezasıyla sonuçlandı. 2016'da açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Dilşah ve diğer yargılananlar katılmazken avukatları duruşmada hazır bulundu.
 
Ceza istendi
 
Önceki celsede tüm yargılananlar için, "örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan cezalandırılmasını isteyen iddia makamı, mütalaasını tekrarladı.
 
Dilşah’ın avukatı Ferhat Kılıç, müvekkilinin oğlunun mezarının söz konusu mezarlıkta bulunduğunu ve konteynerleri kendisi için götürdüğünü ifade etti. Ferhat, müvekkilinin namaz kılınması ve mezarlık ziyaretinde bulunanların dinlenmesi ve kendisinin oğlunun mezarına gidip gece kaldığında konteynerde kalma amacıyla götürdüğünü ifade ederek müvekkilinin beraatını istedi.
 
 Konteynerin üreticisi, vinç operatörü ve nakliyesini yapanların avukatları ise, müvekkillerinin konteynerin kimin aldığı, ne amaçla kullandığını bilmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, müvekkillerinin beraatını istedi.
 
Mahkeme, konteyner üretici firması E.A. ve çırağı İ.E. hakkında beraat karar verirken Dilşah ve diğer yargılananlar hakkında, "örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, hükümle birlikte yargılananlar hakkında uygulanan tüm adli kontrol tedbirlerini kaldırılmasına karar verdi.
 
Dilşah Özgen kimdir?
 
Mezarlığına gönderilen konteynırlarla ilgi yürütülen soruşturma kapsamında 6 çocuk annesi 89 yaşındaki Dilşah Özgen, 12 Ağustos 2016'da gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Dilşah’ın oğlu Mefahir Özgen, 1992 yılında İstanbul'da polisler tarafından yaralı olarak yakalandı. Narkoz verilmeden ameliyat edilen Mefahir Özgen, durumu ağırlaştıktan 3 ay sonra yaşamını yitirdi. Dilşah’ın eşi Fikri Özgen ise 27 Şubat 1997'de Çankırı Cezaevi’ndeki oğlunu ziyaretten dönerken Amed’de kaybedildi. Ailenin yaptığı bütün girişimlere rağmen kendisinden bir daha haber alınamadı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Fikri Özgen'in zorla kaybettirilmesiyle ilgili ailenin açtığı davada Türkiye'ye tazminata mahkûm etti. Fikri Özgen'in kaybettirilmesinden 2 yıl sonra 1999 yılında diğer oğulları Ferdi Özgen, Êlih’in Sason ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitirdi. Dilşah’ın hayır için bağışladığı konteynırlar, 2016 yılının son baharında yapılan operasyon sırasında patlayıcılarla havaya uçurulmuş, mezarlıklar tahrip edilmiş, mezarlığına giden yollara hendekler kazılmıştı.