Sağlık Bakanı’na hastanede çalışan taciz failini sordu

  • 13:58 24 Haziran 2024
  • Güncel
 
ANKARA- DEM Parti Milletvekili Halide Türkoğlu, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde çalışan Mehmet Almaç'ın kadınlara yönelik tacizini Meclis’e taşıdı.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclis Sözcüsü Halide Türkoğlu, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde çalışan Mehmet Almaç'ın kadınları taciz etmesine ilişkin ortaya çıkan ses kayıtlarına dair soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı.
 
Ses kaydında, Mehmet Almaç’ın yeni atanan kadın memurları ve stajyer kadın öğrencilerden "cinsel birliktelik" talebinde bulunduğunun, tacizin ortaya çıkarıldığı kayıtta, kızının nişan bohçasını personellere hazırlatmasıyla gündeme gelen Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Fatma Özdoğru'nun taciz skandalını bildiği ve üstünü kapatmaya çalıştığı da belirtilmişti. Verilen önergede, “Başhekimlik beyanlara ilişkin adım atmazken, İl Sağlık Müdürlüğü Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) yapılan şikâyetlerin ardından konuyla ilgili idari soruşturma başlatmış İl Sağlık Müdürlüğü’nün soruşturması devam ederken, Mehmet’in sorumluluğundan alındığı ve yıllık izne çıkarılmıştır” denildi.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle şunlar soruldu:
 
"*Mehmet Almaç, gerekli yeterliliğe sahip olmamasına rağmen hangi gerekçe ile poliklinik sorumlusu yapılmıştır? Mehmet Almaç’ı poliklinik sorumlusu olarak atayan Fatma Özdoğru hakkında yasal ve idari işlem başlatılmış mıdır?
 
*Bakanlığınız konuya dair bir soruşturma başlatmış mıdır? Kadınları taciz ettiğine dair CİMER’e gelen şikayet sayısı kaçtır? 
 
*Mehmet Almaç’ın birçok kadını taciz ettiğine dair hastane yönetimine kaç kez şikâyette bulunulmuştur? Hastane başhekimliği konuya dair neden soruşma başlatmamıştır?
 
*Almaç’ın tacizine uğradığı için 17 yaşındaki bir stajyerin yerinin değiştirildiği bilgisi doğru mudur? Doğru değil ise 17 yaşındaki stajyerin staj yerinin değiştirilme gerekçesi nedir?
 
*Söz konusu taciz beyanlarının Fatma Özdoğdu tarafından bilindiği ve tacizin üzerinin örtüldüğü beyanları doğru mudur? Doğru ise Fatma Özdoğdu hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?
 
*Mehmet Almaç hakkında adli soruşturma başlatılacak mıdır? Bakanlığınızın bu konuya dair bir girişimi olacak mıdır?
 
*Kadınları taciz ettiği beyan edilen Mehmet Almaç görevden alınacak mıdır? Yoksa sadece poliklinik sorumluluğundan alınarak hastanede çalışmasına izin mi verilecektir?
 
*Sağlık emekçisi kadınların yaşadığı şiddet, taciz ve mobingin önüne geçmek için bakanlığınız tarafından hangi çalışmalar yürütülmektedir?"