Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi: Derhal durdurun!

  • 20:07 14 Haziran 2024
  • Güncel
ANKARA - Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi hayvanların uyutularak katledilmesi tasarısına karşı oturma eylemine 22’nci gününde de devam etti.
 
Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi ve Hayvan Yaşam Özgürlük İnisiyatifi’nin, iktidarın sokakta yaşayan hayvanların uyutularak katledilmesine dair hazırlık yaptığı yasa teklifine karşı Çankaya Belediyesi önündeki eylemi 22’nci gününde “Yaşam hakkını elinden almak isteyenlere karşı sokaktayım yanındayım” yazılı pankart ile devam etti. Eyleme, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi yöneticileri, demokratik kitle örgütleri ve hayvan hakları savunucuları katılırken eylemciler, yasa tasarısı geri çekilene kadar burada olacaklarını vurguladı. 
 
‘Şiddeti normalleştirmeye çalışıyorlar’
 
Açıklamayı yapan Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü Güliz Gündüz, siyasi isimlerin hayvan cinayetlerini meşrulaştıran açıklamalar yaptıklarını ifade ederek, “Var olan yasaya uymayan belediyelere hiçbir ceza yaptırımı uygulanmazken sokakta yaşayan hayvanların sürekli tehdit edildiğini görüyoruz. Urfa’da canlı canlı hayvanları gömenler, Yozgat’ta hayvanları öldürenler bu şiddeti normalleştirmeye çalışıyor. Yasa çıkmadan soykırım yapanlar yasa çıktığında neler yapacak varın siz hayal edin. Bizler hayvan haklarını anayasaya taşımaya çalışırken asla uygulamadıkları 5199’u da hayvanların aleyhine değiştirme peşindeler” sözleriyle  tepki gösterdi. 
 
‘Hayvanları nasıl toplayarak nasıl koruyacaksınız?’
 
Eylemleri boyunca hayvanları toplanarak uyutulmasının hayvanları korumak olmadığını ifade eden Güliz, “Hayvanları toplayarak nasıl koruyacaksınız? Boğma tasmalarla yakalayıp işkence ederek mi? Havasız penceresiz araçlarda taşıyarak mı? Ellerinizle bir parkın ortasında boğazına çökerek nefessiz bırakarak mı? Kafalarına kürekle vurarak mı? Siz bu hayvanları toplayarak nasıl koruyacaksınız?” diye sordu.
 
‘Derhal durdurun’
 
Yasadışı toplamaların durdurulması çağrısı yapan Güliz, “Buket’in kurtarmak istediği hayvanlar yüzünden Buket’i 7 yılla yargılamak isteyenler aleni cinayet işleyenlere neden bir ceza vermiyor? Yapılacak şey bellidir, her gün söylediğimiz gibi bugün de söylüyoruz; toplamaları durdurun, her ilçeye etkin ve steril kısırlaştırma yapacakları geçici bakımevleri kurun ve üretimi derhal durdurun” çağrısı yaptı.