Kayyıma karşı başlatılan nöbet Deniz Poyraz’a adandı

  • 19:18 13 Haziran 2024
  • Güncel
İZMİR - İzmir’de kayyıma karşı başlatılan adalet nöbeti 8’inci gününde devam etti. DEM Parti İzmir Kadın Meclisi’nin çağrısıyla nöbete katılan kadın örgütleri, nöbeti 2021’de katledilen Deniz Poyraz’a adadı.
 
İzmir'de Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Platformu (SMF) öncülüğünde Colemêrg’teki irade gaspına karşı başlatılan adalet nöbeti 8’inci gününde devam etti. Eski Sümerbank önünde yapılan nöbete Barış Anneleri, DEM Parti Kadın Meclisi, Mor Dayanışma, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İzmir Şubesi Kadın Meclisi, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ve çok sayıda kadın katıldı.  
 
“Kayyuma karşı adalet nöbetindeyiz” yazılı önlüklerin giyildiği eylemde, “Kayyum darbedir. Belediyeler bizimdir. Gasp edemezsiniz. Kayyuma karşı nöbetteyiz” pankartı açılırken “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz”, “Kayyum iradeye darbedir, "Kayyuma hayır”, “Halkın iradesi kazanacak” ve “Kayyumları kabul etmiyoruz”, “Hakikat için adalet”, “Deniz Poyraz isyanımızdır” dövizleri taşındı. Kitle sık sık “Jin jiyan azadî”, “Kayyımlardan hesabı kadınlar soracak” ve “Kayyım darbedir darbeye hayır” sloganlarını attı.
 
Nöbet Deniz Poyraz’a adandı
 
DEM Parti İzmir Kadın Meclisi’nin çağrısıyla bugünkü adalet nöbetine gelen kadın örgütleri, nöbeti 2021’de HDP il binasında katledilen Deniz Poyraz’a adadı. Burada açıklama yapan DEM Parti İzmir Kadın Meclisi Sözcüsü Aysel Önen, “Hakkâri Kayyım Darbesi’ne karşı biz kadınlar söz oluyoruz” diyerek iktidarın halkın iradesine göz koyduğunu ifade etti. Aysel, “Türkiye genelinde kadın kazanımlarını geri almaya çalışması gibi belediyelerimizde kayyımlarla kadın iradesine el koyuyor! Biz kadınlar buna izin vermiyoruz!  İzmir’den Hakkâri’ye buradayız, yanınızdayız diyoruz! Bugünkü kadın irademizi 17 Haziran tarihinde il binamızda erkek egemen sistemin ‘erkek’ eliyle öldürülen kadın arkadaşımız Deniz Poyraz’ın nezdinde öldürülen tüm kadın yoldaşlarımıza adıyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘Kayyımları bakanlık bünyesinde açılan cemevlerinden tanıyoruz’
 
Ardından DAD İzmir Şubesi Kadın Meclisi adına söz alan Nebahat Çelik ise Aleviler olarak kayyımları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesinde açılan cemevlerinden tanıdıklarını belirterek “Biz bu kayyım darbelerini yeni bilmiyoruz. AKP başa geldiğinden beri bu kayyımlar yaşanıyor. Son olarak Wan’da yaşanan kayyımı nasıl geri püskürttüysek bunu da direnerek geri püskürteceğimize inanıyoruz. Biz Aleviler olarak, kadın meclisi olarak her zaman inancımız gereği mazlumların yanında olduk. Mazlumun yanında olmaya da devam edeceğiz” dedi.
 
‘Kadınlara düşman olanlar Kürt halkının haklarına saldırıyor’
 
Mor Dayanışma adına söz kuran Didar Gül de AKP-MHP’nin kayyım uygulamaları karşısında hep birlikte ses olmak için bir araya geldiklerini ifade ederek “Biz kadınlar biliyoruz, bizim bedenimize, haklarımıza, kimliğimize, hayatlarımıza saldıranlar, kadınlara düşman olanlar Kürt halkının da diline, yaşam tarzına, belediyesine, haklarına saldırıyor. Bu ilk değildi, yıllardır kayyım politikasıyla bizi yönetmeye çalışıyorlar. Ama geçtiğimiz seçimlerde özellikle Kürt halkı başta olmak üzere AKP-MHP faşist iktidarına güçlü bir tokat atıldı. Bugün bu tokadı sindiremeyenler kayyım darbeleriyle bizi dize getirmeye çalışıyorlar. Hakkâri’deki kayyım rejimi son bulana kadar, bir daha kayyım gibi politikalarla karşılaşmayana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.
 
‘Sonuna kadar mücadele edeceğiz’
 
Konuşmasına Colemêrg halkının ve kayyıma karşı gelen herkesin mücadelesini selamlayarak başlayan Barış Annesi Perihan Ortak da iradelerine sahip çıkmak için sonuna kadar mücadele edeceklerini dile getirdi. Perihan, “Halkımıza yapılan bu haksızlığı asla kabul etmiyoruz. Her zaman Colemêrg halkına destek olacağız. Tüm halkımızı, annelerimizi buradan selamlıyoruz” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Jinart Huner sanatçısı kadınlar erbane çaldı. Nöbet erbane dinletisi ve alkışlarla sona erdi.