Colemêrg ayakta: Kayyıma karşı binlerce kişi direnişte

  • 16:08 13 Haziran 2024
  • Güncel
COLEMÊRG - Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı düzenlenen mitingde, halkın iradesine sahip çıkma çağrısı yapıldı. Çeşitli parti ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı etkinlikte, kadınlar ulusal kıyafetleriyle dikkat çekti. Konuşmacılar, baskılara boyun eğmeyeceklerini ve direnişe devam edeceklerini vurguladı.
 
Colemêrg Belediyesi'ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı kentte "Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz" mitingi başladı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),  Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın diğer bileşenleri ile sivil toplum örgütleri mitingi organize ediyor. 
 
Kadınlar ulusal kıyafetleriyle katıldı 
 
Tekser Mahallesi'ndeki otogar alanı tamamen dolarken, binlerce kişi, “Bijî Serok Apo”, “Colemêrg ya me ye”, “Bijî berwxedana Colemêrgê" ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla halaya durdu. Her kentin kendi ulusal kıyafetleriyle katıldığı mitingde kadınların çoğunluğu dikkat çekti. Bayraklarla süslenen alana, “Tecridi kıracağız kayyımı göndereceğiz”, “Gaspa hayır kayyuma hayır”, “İrademe dokunma belediyeler halkındır” ve “ Kayyum kıyımdır, gaspa geçit yok” pankartları asıldı. 
 
Konuşmalar başladı
 
Saygı duruşu ile başlayan mitingde DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe, DEM Parti İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, Halkevleri MYK üyesi Sevinç Hocaoğulları, EMEP MYK üyesi Orhan Kurul, Devrimci Parti MYK üyesi Enes Uğurtekin, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Hıdır Yıldız, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen, Sosyalist Dayanışma Partisi (SODAP) Sözcüsü ve DEM Parti Milletvekili Keziban Konukçu, KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Feray Mertoğlu, Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanı Ahmet Asena ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Özlem Gümüştaş, kısa birer konuşma yaptı. 
 
Yine mitinge DEM Parti’nin tüm belediye eşbaşkanları, belediye, il genel meclis üyeleri ile tüm il örgütleri de katıldı. 
 
‘Halkımız sonuna kadar direnecek’
 
Saygı duruşu ile başlayan mitingde, ilk olarak DEM Parti İl Eşbaşkanı Kadir Şahin teşekkür konuşması yaptı. Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe ise, 19 yıl 6 ay hapis cezası ile cezaevine gönderilen Belediye Eşbaşkanı Sıddık Akkış ve diğer tutsaklara selam gönderdi. Kayyımlar eliyle Kürt halkına düşman hukuku uygulandığını ifade eden Viyan, “Bu kararlar adliye binasından değil, AKP genel merkezinde alınıyor. Kayyım olarak atanan vali, bu kentte kara leke olarak geçecek. Bu halk sizi istemediğini bir kez daha gösterdi. Halkımız sonuna kadar irade gaspına karşı direnecek. Çiftliğe çevirdiğiniz bu kenti sizden alacağız. Halkın iradesi üzerinde irade tanımıyoruz” dedi. Tutuklanan Sıddık’ın kısa mesajı da okundu. Sıddık, nerede olursa olsun direnmeye devam edecekleri mesajını iletti.
 
 
 
Ardından mitinge gelen parti temsilcileri birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalardan özetler şöyle:
 
Halkevleri MYK üyesi Sevinç Hocaoğulları: “Bu darbe Hakkari’ye değil, emeğe, barışa ve demokrasiye yöneliktir. Burayı bir Türkiye buluşmasına çevirenleri selamlıyoruz. Kürt halkı, kendi geleceğini belirleyen ve mücadele eden bir halktır. Kürt halkı, kayyım siyasetini etkisizleştirmiştir. Kayyıma karşı mücadeleyi büyütmek için tüm halklarımız bir araya gelmelidir. Halkımızın iradesinden korkuyorlar ve halkımızın onların kokuşmuş iktidarını yerle bir edeceğini çok iyi biliyorlar. Mücadelemiz devam edecektir. Yaşasın halkların kardeşliği.”
 
EMEP Bölge Temsilcisi Ergin Tekin: “Bir seçim yaşadık ve iktidar hemen iradeyi tanıyacaklarını söyledi ama aynı gün Wan’a kayyım atamaya çalıştı. Ancak direniş karşısında geri adım atmak zorunda kaldılar. Normalleşme ve yumuşamadan söz ettiler ama bunların politikaları budur. Kürtler nerede seçime girse ve eşitlik istese, karşısında duruyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar yenilecekler, yine yenilecekler. Bu ülkenin güvenlik sorununun kaynağı AKP’nin politikalarıdır. Bize düşen tek şey direnmektir.”
 
Devrimci Parti MYK üyesi Enes Uğurtekin: “Atanan kayyımla, AKP yumuşama masallarını gidip başka yerde anlatsın. Bu kayyım politikası halkların mücadelesi önünde kaybetmeye mahkumdur.”
 
Türkiye İşçi Partisi MYK üyesi Fırat Çoban: “Memleketin dört bir yanı hukuksuzlukla doludur. Hırsızlar dışarıda ama bu ülkeyi savunanlar içeride. IŞİD’e yol verenler dışarıda ama 'kadın, yaşam, özgürlük' diyenler içeride. Wan’da başaramadılar, burada da başaramayacaklar. Silahların ve kayyımların gölgesinde yumuşama olmaz, mücadele olur. Şiddetle halkımızı baskı altına almaya çalışıyorlar. Size Hakkari’de tarih yazdırmayacağız, sizi tarihe gömeceğiz.”
 
Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Evrim Konak: “Yüzyıldır Kürt halkının yaşam hakkı elinden alınmaya çalışılıyor. Ancak Kürt halkının mücadelesi sınırları aştı ve dünyaya yayıldı. Bugün kayyımlarla Kürt halkının iradesini gasp etmeye çalışıyorlar. Bu halk, 8 yıldır kayyım istemediğini onlara sandıkta gösterdi. Asıl suçu kendilerinin işlediğini bilmiyorlar. Tüm baskı ve saldırılara rağmen halk kayyımları istemiyor. Kolluk gücünü belediye binası önüne yığarak faşizm gölgesinde bu halka hizmet edemezsiniz.”
 
Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen: “Bitmedi zulümleri, bitmedi kayyımları, bitmedi insanları içeri atmaları. Biz de bitmedik. Direndik ve direnmeye devam edeceğiz. Önümüze sandık koyacaksınız ama çıkan sonucu beğenmeyeceksiniz. Bu mu hukuk? Hukuk çocukları panzerlerle ezmek mi, insanları cezaevine atmak mı? Burada bir hukuk yok. Nasıl direndik ve kazandıysak, yine yan yana geleceğiz ve kazanacağız. Burada uygulanan hukuku değiştireceğiz, değiştirmek zorundayız. Demokratik cumhuriyeti ve anayasayı mutlaka bu ülkede getireceğiz. Bu sömürge memuru kayyımlara karşı Kürt halkının iradesini savunmak herkesin görevidir.”
 
Sosyalist Dayanışma Partisi (SODAP) Sözcüsü ve DEM Parti Milletvekili Keziban Konukçu: “Kürt halkı herkese mücadele dersi veriyor. Kürtler tüm Türkiye’ye moral veriyor, umutlarını diri tutuyorlar. Bunlar sadece kayyım atamıyorlar, insanlara açlıktan ölün diyorlar. Kürt halkının iradesi de emekçinin ekmeği de bizim mücadele gerekçemiz. Mücadele birliği ile bu hırsız ve yağmacılardan hesabını soracağız.”
 
KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek: “İktidar, Kürt halkının iradesini tanımıyor. Batıda seçim sonuçlarına saygı duyuyor ama Kurdistan’da bunu kabul etmiyor. Ankara’nın iradesini tanıyor ama Wan’ın, Amed’in, Colemêrg’in iradesini tanımıyorlar. Bizim belediyelerimiz halkımıza açıktı ama kayyım atadıktan sonra orası halka kapatıldı.”