İrade gaspına karşı on binler alanı doldurdu

  • 14:41 13 Haziran 2024
  • Güncel
 
COLEMÊRG - Colemêrg’deki irade gaspına karşı “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz” mitingi dolayısıyla on binlerce kişinin alana yürüyüşü başladı. Anneler 2 kilometre yol yürüyerek alana vardı. 
 
Colemêrg’deki irade gaspına karşı Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinên Azad (TJA),  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek ve Özgürlük İttifakı, DEM Parti bileşenleri ve Sivil Toplum Örgütleri’nin (STÖ) öncülüğünde “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz” şiarıyla miting düzenliyor. Tekser bölgesinde bulunan otogarda düzenlenen mitinge sabah saatlerinde Kurdistan ve Türkiye’nin birçok kentinden binlerce kişi geldi. Kent dışından gelen araçlar otogarda durdurularak kent merkezine girmeleri engellendi. Bunun üzerine otobüslerden inen yurttaşların kimi yürüyerek, kimi ise şehir içi araçlarla kent merkezine geldi. DEM Parti il binası önü sabah saatlerinde dolarken, kent sokakları ise adeta insan akınına uğradı.  DEM Parti il binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi halaya durdu.
 
Alana yürüyüşle geçtiler
 
Miting saati yaklaştıkça yürüyüş kolları da yerini alırken, binlerce kişi “Colemêrg ya me ye”, “Bijî berwxedana Colemêrg”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla alana yürüdü. Bayraklarla süslenen alana “Tecridi kıracağız kayyımı göndereceğiz”, “Gaspa hayır kayyuma hayır”, “İrademe dokunma belediyeler halkındır”, “Ne qeyûm ne tecrîd, azadî ji bo gelê Kurd” ve “ Kayyum kıyımdır, gaspa geçit yok” pankartları asıldı. Alana gelişler devam ederken, miting alanı da doldu. 
 
Katılımcılar
 
Mitingde DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Tuncer Bakırhan, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe, DEM Parti İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, Halkevleri MYK üyesi Sevinç Hocaoğulları, EMEP MYK Üyesi Orhan Kurul, Devrimci Parti MYK üyesi Enes Uğurtekin, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK Üyesi Hıdır Yıldız, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen, Sosyalist Dayanışma Partisi (SODAP) Sözcüsü ve DEM Parti Milletvekili Keziban Konukçu, KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Feray Mertoğlu, Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanı Ahmet Asena, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Özlem Gümüştaş’ın kısa birer konuşma yapması bekleniyor. 
 
2 kilometre yokuş yol yürüdüler 
 
Tekser bölgesinde bulunan otogarda düzenlenen mitinge kent dışından gelen ve Depin noktasından indirilen yurttaşlar yaklaşık 2 kilometre adeta yokuş yürüyerek alana gelmeye çalışıyor. Özellikle yaşlı annelerin uzun bir yokuşu tırmanarak alana gelmeleri dikkat çekerken, nefes nefese kalmalarına rağmen sloganlar atmaları ise çevrede bulunan yurttaşlar tarafından alkış aldı. Aynı bölgeden alana akışlar devam ederken, miting alanı ise dolmaya başladı. 
 
İkinci yürüyüş yolu kent merkezinde 
 
Yürüyüşün diğer kolu ise DEM Parti il binası önünde kurulan polis barikatlarını yıkarak, yürüyüşlerine başladı. Binlerce kişi “Colemêrg ya me ye”, “Bijî berwxedana Colemêrgê" ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla alana yürüyüşlerine devam ediyor. Gittikçe kitleselleşen yürüyüş kolunun kısa bir süre sonra alana varması bekliyor. Yaklaşık 4 kilometrelik yürüyüş alanda son bulacak.
 
Miting alanı da dolarken, yağmur da şiddetini arttırdı. Mitingin kısa bir süre sonra başlaması beklenirken, alana varan yurttaşlar halaya duruyor. Renkli görüntülerin oluştuğu alanda müzikler çalınıyor.