‘Şiddetle karşılaşan hiçbir kadın yalnız değil!’

  • 14:42 14 Nisan 2024
  • Güncel
 
MÊRDÎN - Şirnex'te yaşanan cinsel saldırıya karşı yapılan yürüyüş ve basın açıklamasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Kürdistan’da bu suçları işlemek çok kolay onlar için ama bizler bu mücadeleye inanan kadınlar olarak, nerede olursa olsun şiddetle karşı karşıya kalan hiçbir kadın arkadaşımızın yalnız olmadığını belirtiyoruz. Jin jiyan azadî felsefesine dört elle sarılanlara bin selam olsun” dedi.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), Şirnex'te (Şırnak) bir uzman çavuşun kadına cinsel saldırıda bulunmasına karşı Mêrdîn'in (Mardin) Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İlçe Örgütü'nden Barış Parkı'na kadar süren yürüyüşte “Tecavüzcü çeteler hesap verecek” pankartını taşıyan kadınlar, “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana jinan”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı. Yürüyüşe TJA aktivistlerinin yanı sıra Barış Anneleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, belediye eşbaşkanları, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri katıldı.
 
Halka ‘öz değerlerini koruma’ çağrısı
 
 
Yürüyüş sonrası ortak basın metnini okuyan TJA aktivisti Nahide Ülger, kadınlara ve çocuklara yönelik özel savaş politikalarına dikkat çekti. Uzman çavuş Musa Orhan tarafından intihara sürüklenen İpek Er'i anımsatan Nahide, Şirnex'te de kadına dönük saldırıların sürdüğünü dile getirdi. Şirnex'te fail uzman çavuşun koruma altına alındığını kaydeden Nahide, “Özel savaş politikaları kadın özgürlük hareketimiz ve onurlu halkımız tarafından boşa çıkarılmıştır. Kürt kadın özgülük hareketi olarak dünyanın neresinde olursa olsun kadına yönelen her türlü şiddete karşı sessiz kalmayacağımızı ve özsavunmamızı geliştireceğimizi belirtiyoruz. Başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı öz değerlerini korumaya çağırıyoruz” dedi.
 
‘AKP’ye sözümüz Jin jiyan azadî’
 
Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ise şiddetin hız kesmediği ve derinleştiği bir sürecin yaşandığını kaydetti. AKP döneminde 7 bin kadının katledildiğini vurgulayan Çiğdem, kadınların en çok evde, en yakınlarındaki erkeklerden şiddet gördüğünün altını çizdi. Çiğdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürdistan’da kadına yönelik şiddet altında özel savaş politikası uygulanıyor. Devlet görevlilerinin devletin gücünü arkasına aldığı bir zaman dilimini yaşıyoruz. Biz bugün kadınlar olarak bu tabloyu değiştirmek için buradayız. Daha bir ay önce Van’da genç kadınlara saldırıda bulunuldu ve aynı cevabı aldılar. Şırnak’ta da uzman çavuş bir kadın arkadaşımıza taciz, tecavüz girişiminde bulundu. Kürdistan’da bu suçları işlemek çok kolay onlar için ama bizler bu mücadeleye inanan kadınlar olarak, nerede olursa olsun şiddetle karşı karşıya kalan hiçbir kadın arkadaşımızın yalnız olmadığını belirtiyoruz. Jin jiyan azadî felsefesine dört elle sarılanlara bin selam olsun. Bizler AKP’ye karşı örgütleneceğiz. Bu felsefe bütün toplumu özgürleştirecek kadar güçlüdür. AKP’ye ve erkek devlete sözümüzü tekrarlıyoruz. Jin jiyan azadî.”
 
Açıklama, “Jin jiyan azadî” sloganları ile sona erdi.