Enfal’de katledilenler anıldı

  • 14:39 14 Nisan 2024
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Enfal Katliamı’nın 36’ncı yıl dönümünde konuşan Tevgera Azadî Eş Genel Başkanı Tara Hüseyin, katilamların günümüzde de devam ettiğine işaret ederek “Bilinçli bir halk ile saldırıların önüne geçebiliriz” dedi.
 
Güney Kurdistan’ın Silêmanî kentine bağlı Çemçemal ilçesinde Enfal Katliamı’nın 36’ncı yıl dönümü vesilesiyle bir anma töreni düzenlendi. Anmaya Tevgera Azadiya Civaka Kurdistanê (Kürdistan Özgürlük Hareketi) Eş Genel Başkanı Tara Hüseyin, Tevgera Azadî Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda yurttaş katıldı.
 
Anmada konuşan Tevgera Azadî Eş Genel Başkanı Tara Hüseyin şunları söyledi: “Halkın tüm sevinçlerini, acılarını ve trajedilerini kendisinin bir parçası olarak gören Tevgera Azadî, bugün Çemçemal’deki Enfal Soykırımı’nın anma törenine katıldı. İktidar, ‘Enfal insanlığın vicdanıdır’ diyor. Ancak biz ne insanlığın ne de Kürt siyasi iktidarının vicdanı olduğuna inanıyoruz. Çünkü her gün katliamlarla, kimyasal silah saldırıları ile karşı karşıya kalıyoruz. İşgalci Türk devleti, sözüm ona insan haklarını temsil edenlerin yardımıyla Kürt halkını soykırımdan geçirmeye çalışıyor. Ne yazık ki siyasi iktidar geçmişten ders çıkarmak yerine işgalcilerin ortağı oluyor. Bilinçli bir halk ile bu saldırıların önüne geçebiliriz.”