'Üçüncü yol' Jin Dergi'nin kapağında

  • 09:13 14 Nisan 2024
  • Güncel
 
 
HABER MERKEZİ - Jin Dergi’nin 59. sayısı ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol kapağı’ ile yayınlandı.
 
Haftalık olarak okuyucusu ile buluşan Jin Dergi’nin 59. sayısı kadın mücadelesinin kadınlar arasındaki dayanışma ile nasıl güçlendiğine ve daha fazla nasıl yayıldığına dikkat çekiyor.
“Kadınların 3. Yol’unda diplomasinin etkililiği-ittifakların gücü” başlıklı yazısında Ruşen Seydaoğlu, toplumsal bir devrim için kadın özgürlüğüne, yoldaşlık duygusuna ve emeğine dayanan birlikteliklerin önemine dikkat çekiyor.
 
Delal Erol, “Eşit ve özgür bir dünya için mücadele eden kadınlar” başlıklı yazısında Tunus’ta 40’ı aşkın ülkeden 450 kadının katılımıyla gerçekleşen 3. Dünya Kadın Konferansı deneyimlerine odaklanıyor.
 
“Şimdi kadın ittifakıyla demokratik yeni yaşamı inşa zamanı” başlıklı yazısında Canan Çalağan, Kadın ittifakıyla tüm kentlerde yaşamın demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü temelde yeniden inşa edilebilirliğine dikkat çekiyor
 
Dilan Dirayet Taşdemir, “Kürt kadın hareketi ve kadın ittifak politikaları” başlıklı yazısında Sınırları, mekanları aşan ve yeni bir yaşamın umudunu büyüten kadın deneyiminin, birbirine uzaktan seslenmek yerine daha fazla mücadelesini ortaklaştırması ve farklılıklarını koruyarak büyüyen bir zemin oluşturması gerektiğini ele alıyor.
 
“Ataerkillik kadınları bölüyor mu? dayanışmanın önemi” Damini Mehta yazısında, sadece bireye yardımcı olmakla kalmayan, aynı zamanda ataerkilliğin zehirli ekosistemiyle doğrudan bir tezat oluşturan ve ona meydan okuyan dayanışma ve kolektifleşmeye odaklanıyor.
 
Hülya Osmanağaoğlu, “Yaşını gösteren kadınlar- yaşlanmanın feminist deneyimi” başlıklı yazısında, Hülya Üstün, Hatice Erbay, Gülsen Ülker, Dilek Alıcıoğlu Cömert, Bilgen Tümen, Aynur Demirdirek tarafından hazırlanan ve Dipnot Yayınlarından çıkan “Yaşını Gösteren Kadınlar- Yaşlanmanın Feminist Deneyimi” kitabına odaklanıyor.
 
Yeni sayıda yer alan tüm başlıklar şöyle:
 
Kadınların 3. Yol’unda diplomasinin etkililiği – ittifakların gücü / Ruşen Seydaoğlu
 
Dünya kadınlarının birleşik özgürlük mücadelesi / Delal Erol
 
Şimdi kadın ittifakıyla demokratik yeni yaşamı inşa zamanı / Canan Çalağan
 
Kürt kadın hareketi ve kadın ittifakı politikaları / Dilan Dirayet Taşdemir
 
Ataerkillik kadınları bölüyor mu? Dayanışmanın önemi / Damini Mehta – Çeviri: Jin Dergi ekibi
 
Yaşını gösteren kadınlar- yaşlanmanın feminist deneyimi / Hülya Osmanağaoğlu