AKP’li Murat Kurum hakkında suç duyurusunda bulunulacak

  • 19:29 22 Şubat 2024
  • Güncel
İSTANBUL- Yeşil Sol Parti, Licik’teki maden faciasına ilişkin dönemin bakanlarından ve AKP’nin İBB adayı Murat Kurum hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.
 
Yeşil Sol Parti (YSP) Erzîngan'ın Licik (İliç) ilçesindeki meydana gelen maden faciasında ilişkin Bakırköy’de bulunan ilçe binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Mahir Dursun, Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) yöneticileri ve Bakırköy Kent Savunması (BKS) katıldı.
 
Açıklamayı YSP adına Zuhal Kaygısız okudu.
 
Zuhal, 13 Şubat günü meydana gelen siyanür faciasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen 9 işçinin siyanür çamurunun altında olduğunu belirtti. Sorumluların yargı önünde hesap vermesi gerektiğinin altını çizen Zuhal , “İliç faciası üzerine oluşan kamuoyunun haklı tepkisi üzerine iktidar, apar topar birkaç saha çalışanını tutukladı. Ardından maden şirketinin bir yöneticisi tutuklayıp adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Elbette ki bu ağır facianın her düzeydeki sorumlusundan mutlaka hesap sorulmalıdır. Fakat ortaya çıkan facia, sadece birkaç saha çalışanının kusuru ile açıklanabilecek düzeyde bir şey değildir” dedi.
 
‘Facianın en tepedeki sorumlularından biri Murat Kurum’
 
Zuhal, oluşan facianın sorumlusunun AKP’nin İBB adayı Murat Kurum olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Çöpler Madeni’nde 2022'de meydana gelen siyanür sızıntısı sonrasında ‘İnsan ve çevre sağlığı açısından risk yok’ diyen Murat Kurum'un başında olduğu bakanlıktır. Çöpler ve Sabırlı Köylerine 250 metre, İliç'e 850 metre, Fırat Irmağı’na 350 metre uzaklıktaki Çöpler Madeni’nde kapasite artışına gidildiğinde ‘ÇED gerekli değildir’ raporunun altında, dönemin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un imzası bulunmaktadır. 2022’deki siyanür sızıntısından sonra Çöpler Altın Madeninde altın arama sahası üç katına çıkarıldı ve bunun onayını da başında Murat Kurum'un bulunduğu bakanlık verdi. Bölgede ‘toprak kayması riski yoktur’ denilen raporun altında Murat Kurum'un imzası var. Bu facianın siyasi en tepedeki sorumlularından biri de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanmış olan Murat Kurum'dur.
 
‘Hesabını sorana kadar mücadele edeceğiz’ 
 
Bizler, emeğin ve doğanın haklarını savunan Yeşil Sol Parti olarak, bu planlı cinayetin hesabının sorulması için bu faciada ağır sorumluluğu bulunan dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Tüm sorumlulardan bunun hesabını sorana kadar mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.