Kadınlara TİS ile regl izni

  • 12:20 5 Haziran 2024
  • Emek/Ekonomi
 
AMED - Amed Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında imzalanan TİS ile çalışan kadınlar 8 Mart ile 25 Kasım günü izinli sayılacak.
 
31 Mart yerel seçimlerde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) büyük oyla kazandığı Amed Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. Bu sözleşme ile belediyede çalışan kadınlar ilk kez regl izni hakkı kullanabilecek. Sözleşmeye göre kadın emekçiler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde izinli sayılacak, ayda bir gün regl izni kullanabilecek.
 
‘Çok eşli’ personel ise sözleşmeden yararlanmayacak
 
Sözleşmenin detaylarında şunlar yer alıyor: “Çalışanlara yılda dört defa ikramiye verilecek. Sosyal denge tazminatı da her ayın 15’inde verilmek üzere yenilendi. Kadın emekçiler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, engelli emekçiler de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda birer gün idari izinli sayılacak. Kadın çalışanlar ayda bir gün regl izni kullanabilecek. Çok eşli erkek personeller ise sözleşme hükümlerinden yararlanamayacak.”