SES Kadın Meclisi: Ebelik yasası oluşturulsun

  • 14:22 6 Mayıs 2024
  • Emek/Ekonomi
 
AMED - Amed SES Kadın Meclisi, Ebeler Günü'ne ilişkin gerçekleştirdikleri açıklamada meslek itibarını arttıracak politikalar uygulanmasını talep etti. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şubesi Kadın Meclisi, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü dolayısıyla Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi önünde açıklama yaptı. “İlk nefesten, son nefese; Ebeler yaşamın her yerinde” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Günün anlam ve önemine ilişkin hazırlanan basın metnini SES Amed Şubesi Kadın Sekreteri  İlknur Ayık okudu.
 
'Her yıl 287 bin kadın doğum yaparken hayatını kaybediyor'
 
Sağlık çalışanları olarak yaşadıkları sorunları anlatan İlknur, söz konusu sorunların çözümsüz bırakıldığını dile getirdi. Mesleklerinin halk sağlığı açısından önemli olduğuna dikkat çeken İlknur, doğumda yaşamını yitiren anne ve bebeklere ilişkin, “Dünya genelinde, çoğu bölgede anne ölüm oranı değişmemekte ya da daha da kötüleşmektedir. Dünya’da her yıl 287 bin kadın doğum yaparken hayatını kaybetmekte, 2,4 milyon yeni doğan ölmekte ve 2,2 milyonu da ölü doğmaktadır. Pek çoğu, ebeler tarafından sağlanan uygun doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası bakım hizmetleriyle önlenebilecek komplikasyonlar ve hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri Yıllığı-2022’ye göre ülkemizde anne ölüm oranı 100 bin canlı doğumda 12,6, bebek ölüm hızı bin canlı doğumda 9,2, yenidoğan ölüm hızı ise 5,7’dir” bilgisini paylaştı.
 
1,1 milyon sağlık çalışanına ihtiyaç var
 
Ebe istihdamının yetersiz olduğunu kaydeden İlknur, “194 ülke sağlık verilerinden oluşan 2021 yılı Dünya Ebelik Durum Raporu’na göre, dünyanın cinsel sağlık ve üreme sağlığı, anne, yeni doğan ve ergen sağlığı hizmetlerini sunmak için 1,1 milyon daha sağlık çalışanına ihtiyaç duymaktadır ve bu eksikliğin yüzde 80'ini ebeler oluşturmaktadır. Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri Yıllığı-2022’ye göre ülkemizde halen 59 bin 632 ebe görev yapmaktadır. 100 bin kişiye düşen hemşire ve ebe sayısı ülkemizde 356 iken, OECD ülkelerinde bu değer bin 2’dir” dedi.
 
'Mücadele etmeye devam edeceğiz’
 
Ebelik yasasının olmamasının kendilerini olumsuz etkilediğini söyleyen İlknur, şöyle konuştu: “Meslek değerini ve meslek sorunları en iyi bilenler olarak sorunlarımız giderilinceye kadar ses çıkarmaya devam edeceğiz. 5 Mayıslarda çıkardığımız bu güçlü ses, 6 Mayıs sonrasında da hiç kesilmeden devam edecek. Bizler, insanca yaşamaya yetecek, yoksulluk sınırının üstünde emekliliğe yansıyacak tek kalemde ücret, güvenceli istihdam, ebelik yasası, meslek özerkliği ve mesleki statünün yükseltilmesi, güvenli çalışma ortamlarının oluşturulması, halk sağlığındaki rolümüz ve toplumla olan bağımızı, nitelikli eğitim ve nitelikli sağlık hizmeti üretim taleplerimizi, bugüne kadar yürüttüğü mücadele pratikleri ile iktidar baskılarına rağmen hiç geri adım atmayan sendikamız SES’le birlikte duyurmaya ve taleplerimizi elde edinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Uluslararası Ebeler Konfederasyonu’nun (ICM) dediği ve bizlerin de yıllardır şiar edindiğimiz gibi 'iklim çözümü aktivistleri' olarak yaşamak, yaşatmak istiyoruz.”