'Bir şey alırken iki kez düşünüyoruz!'

  • 09:03 30 Ocak 2024
  • Emek/Ekonomi
Rabia Önver
 
WAN - Ekonomik kriz ve artan fiyatlardan dolayı pazarda dahi bir şey alamadıklarını, bir şey alırken iki kez düşünmek zorunda kaldıklarını belirten Wanlılar, krizin sorumlusu olarak da iktidarı işaret ediyor.
 
İktidarın ülkenin kaynaklarının büyük çoğunluğu savaşa aktarmasından olayı yaşanan ekonomik kriz giderek derinleşiyor. Yılında başında artan asgari ücret çalışanların ceplerine girmeden erirken, halk temel ihtiyaçlarını karşılamakta dahi zorlanıyor. Ekonomik krizin en çok kendini çarşı pazardaki yüksek fiyatlarla hissettiriyor. Alış-verişe çıkan insanlar bir şey alamadan evlerine dönmek zorunda kalıyor. 
 
Evlerin ihtiyaçlarını en çok kadınlar karşılarken krizi, yoksulluğu, açlığı, pahalılığı da hissedenler onlar. Biz de Wan’ın Xaçort (Hacıbekir) Mahallesi’nde kurulan Perşembe Pazarı’na giden kadınlara mikrofon uzattık. 
 
‘Ne insanlık kalmış ne de vicdan’ 
 
Türkiye genelinde yaşanan işsizlik sorununun Wan’da da yaşandığını belirten Hatice Boz, ekonomik krizden kaynaklı insanların hayatlarına son verdiklerini söyledi. Hatice, “Zengin yine her türlü geçimini sağlayabiliyor ama durumu iyi olmayan fakir aç kalıyor. Ne insanlık kalmış ne de vicdan. Her şey çok pahalı hiçbir şey alınamayacak durumda. Bu krizin sebebi ülkeyi yönetenlerdir. Evde ben eşim ve iki oğlum kalıyoruz fazla bir şey alamıyoruz kendimize göre ancak alabiliyoruz. Bizler ekonomik krizin düzelmesini istiyoruz. Asgari ücret yükseltilmiş ama doğalgaz, elektrik, kirayı ödedikten sonra bir şey kalmıyor. Ancak iki kilo sebze iki ekmek alabiliyoruz” sözlerini kullandı.  
 
‘Krizin asıl sebebi Erdoğan’ 
 
Ekonomik krizden bütün kesimlerin zarar gördüğünü dile getiren Elmas Aslan, krizin asıl sebebinin Tayyip Erdoğan olduğunu belirtti. Elmas, “Eve domates alamıyoruz bir kiloda iki adet domates var. Yeşil biberin fiyatı olmuş 35 TL, limon olmuş 20 TL bu fiyatlarla nasıl alışveriş yapılır ki? Evimize bir şey alamıyoruz. Biz fiyatların düşmesini ve krizin son bulmasını istiyoruz” dedi.  
 
‘İnsanlar açlıkla mücadele ediyor’ 
 
Pazar fiyatlarının da gün gittikçe arttığını bu sebepten kaynaklı pazardan da elleri boş döndüklerini söyleyen Hanım Ertaş, ekonomik krizden kaynaklı insanların açlıkla mücadele ettiklerine değindi. Hanım, “Evi zor geçindiriyoruz. Pazarlarda da artık fiyatlar arttı. Baharatlardan tutun sebzeye kadar hiçbir şey alamayacak duruma geldik. Eğer devlet krize bir çözüm bulursa insanlar da yaşamını idame ettirebilir. Gıda zaten alınamayacak durumda” diye konuştu.  
 
‘Kişiler değişiyor ama zihniyet değişmiyor’ 
 
Emekli maaşıyla bir ev geçindiremediklerini bu yüzden de farklı sektörlerde çalışarak geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Şükran İşik, temel ihtiyaçlarını karşılamak için iki defa düşündükten sonra alabildiklerini söyledi. Şükran, “Para değerini kaybetti 100 TL 1 TL değerine geldi. Yapılan zamlardan kimse memnun değil. Ekonomik krizin temel sebebi yıllardır aynı yönetimin olmasıdır. Kişiler değişiyor ama zihniyet değişmiyor. Krizin çözülmesi için yönetimin değişmesi lazım. Krizden kaynaklı gençler iş bulamayıp batıya gidiyor” sözlerini kullandı.   
 
‘Hayat şartlarımız çok zor geçinemiyoruz’ 
 
Yıllardır pazarcılık yaparak geçimini sağlayan Halime Şeker, kışın çetin soğuğunda ailesine destek olabilmek için çalışmak zorunda olduğunu belirten Halime, yaşanan krizden kaynaklı temel ihtiyaçlarını da karşılayamadığını söyledi. Halime, “Her şey çok pahalı, zam üstüne zam yapılıyor. Hayat şartlarımız çok zor geçinemiyoruz. Bir çare bulunması gerekiyor. Ben pazarda doğru düzgün bir tezgah kuramıyorum. 3 oğlum var ve işsizler evde oturuyorlar. Eğer çocuklarım iş bulabilselerdi ben evde olurdum çalışmak zorunda kalmazdım. Her şey çok pahalı olmuş ekmek olmuş 10 TL olmuş. Zamlara son verilmesi ve bir çözüm üretilmesi gerekiyor” dedi.