‘Sermayeye değil halka bütçe’ mitingine çağrı

  • 09:03 1 Aralık 2023
  • Emek/Ekonomi
 
AMED -  KESK Amed Şubeler Platformu, halk için oluşturulmuş olan bütçenin iktidar tarafından kesilerek yoksul bir nüfus oluşturulmasına ilişkin, “Sermayeye değil halka bütçe” şiarıyla düzenleyeceği mitinge katılım çağrısında bulundu.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), iktidarın halka değil, savaşa ve sermayeye bütçe ayırmasına karşı 2 Aralık’ta Amed ve İstanbul’da “Emekten yana, demokratik halk bütçesi istiyoruz” şiarıyla miting düzenleyecek. Amed’deki mitingin adresi İstasyon Meydanı olurken, emekçiler mitinge katılım çağrısında bulundu.
 
‘Diyarbakır halkını haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz’
 
2024 bütçesi için, “Sarayın, sermayenin, faizden ve ranttan yana politikaların bütçesidir” değerlendirmesi yapan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kaplan, bütçenin ülkede emeği ile geçinen milyonların, alın terini ve emeğini gasp ettiğine dikkat çekti. Buna karşı 2 Aralık’ta alanlarda olacaklarını belirten Şükran, “Bütçe hakkımıza konulan engellerin ortadan kalkması için, emekten, halktan yana demokratik bir halk bütçesi talebiyle 2 Aralık’ta İstasyon Meydanı’nda, İstanbul’da Kartal Meydanı’nda olacağız. Halktan, emekten, barıştan yana bir bütçe talebiyle burada olacağız. Bütün Diyarbakır halkını haklarına sahip çıkmaya ve İstasyon Meydanı’nda saat 13.00’te mitingimize bize güç vermeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.
 
‘AKP ekonomiyi yönetebilecek kabiliyetten uzak’
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Amed 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, yoksulluğun her geçen gün daha da derinleştiğini belirterek, “Özünde kapitalist neo-liberal politikalar kriz halinde. AKP hükümeti, ekonomiyi yönetebilecek kabiliyetten uzaklaşmış durumda. Ülke ekonomik kriz içerisindeyken emekçiler, yoksullar her gün daha derin bir yoksulluğa itilmekte. Kadından, emekten yana demokratik halk bütçesi nedeni ile Diyarbakır’da 2 Aralık’ta bir miting düzenliyoruz. Halkımızı yanımızda görmek istiyoruz” sözlerini kullandı.
 
‘Çok az bir ücretle yaşam savaşı veriyoruz’
 
İktidarın, çocuklara okullarda ayrılan yemek öğünlerinden kısarak ekonomik krize “çözüm” bulmaya çalıştığını dile getiren Eğitim Sen Amed 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Duygu Özbay ise yoksulluk sınırının 50 bin TL’yi geçtiğine, açlık sınırının da 18 bin TL’ye dayandığına işaret etti. Duygu, “Bizler de kamu emekçileri olarak yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırına yakın çok az bir ücretle yaşam savaşı veriyoruz. Çocukların bir öğün ücretsiz yemek hakkı kesilerek ekonomik çıkmaza çözüm bulmaya çalışan bütçeye ve siyasal iktidara karşı, ‘Biz de geçinemiyoruz’ diyorsanız 2 Aralık’ta İstasyon Meydanı’nda görüşelim” ifadeleri ile halkı mitinge çağırdı.
 
‘Emek düşmanı bütçe’
 
Miting tertip komitesinden Güneş Özel de tüm halkı mitinge çağırırken, şunları dile getirdi: “Bu bütçe halkın bütçesi değildir. Sarayın, savaşçı politikalarının, emek düşmanı bütçesidir. Tüm halkımızı 2 Aralık Cumartesi günü İstasyon Meydanı’na bekliyoruz.”