İkizköylülerden Akbelen için çağrı

  • 14:50 11 Haziran 2024
  • Ekoloji
 
 
MUĞLA - İkizköylüler, Akbelen Ormanı'nın kesim izninin uzatılmasına karşı açtıkları iptal davasının 13 Haziran'da görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı. 
 
Muğla'nın Milas ilçesi bağlı İkizköy sakinleri Akbelen Ormanı'nın kesim izninin uzatılmasına karşı açtıkları iptal davasına katılım çağrısı yaptı. İkizköylü yurttaşlar, yayınladıkları videolarla 13 Haziran'da Muğla 1'inci İdare Mahkemesi'nde görülecek duruşmaya katılım çağrısı yaptı. Çektiği videoyla sesini duyurmaya çalışan İkizköy Muhtarı Nejla Işık, Akbelen için 5 yıldır mücadele ettiklerini hatırlattı. 24 Temmuz 2023'te tüm direnişe rağmen Akbelen Ormanı'nın kesildiğini hatırlatan Nejla, eylemler sürecinde kendilerine uygulanan baskıları hatırlatarak buna rağmen mücadeleyi bırakmadıklarını söyledi. 
 
‘Herkesi mahkemeye bekliyoruz’
 
Şimdi ise bu mücadelenin davasının görüleceğini belirten Nejla, herkesi dayanışmaya çağırırken, şu sözleri kullandı: “Şu an Akbelen oyuluyor, dinamitler patlatılıyor, su kaynaklarımız yok oluyor, zeytinliklerimiz, hayvanlarımız, sebzelerimiz tozun içinde. Buna rağmen bu köyden gitmemek için inat ediyoruz. Herkesi bu sesi yükseltmeye 13 Haziran'da Muğla 1'inci İdare Mahkemesi önüne bekliyoruz.”
 
‘Doğamızı savunmak suç mu?’
 
İkizköylü Aytaç Yakar da çektiği videoda, çam ağaçları için verdikleri mücadeleye herkesi beklediklerini söyledi. Havasını, suyunu, toprağını seven herkesten destek beklediklerini dile getiren Aytaç, "55 yaşına kadar görmediklerimi son 1 yılda gördüm. Jandarmanın, biber gazının ne olduğunu bilmezdim. Ama toprağımı savunduğum için bunları öğrendim. Doğamızı savunmak suç mu" diye sordu. 
 
‘Hukuksuzluğa karşı hep birlikte olmak gerekiyor’
 
Davanın avukatlarından İpek Sarıca ise orman kesim izninin 28 Aralık 2021'de bittiğini ifade etti. Yürütmeyi durdurmanın iptal edilmesi kararlarının yapılacak işlemin geriye dönük zararlarını önlemek için alındığını söyleyen İpek, "İznin bitiş tarihinden önce Orman Bölge Müdürlüğü'ne başvuru yapılması gerekiyor. Fakat bu izin ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı varken, şirket kesim için başvuru yapmış. Müdürlük ise başvuruyu alıyor ve işlem yapmadan askıda bekletiyor. Başvuru konusu hukuksuz bir işlem ve bu işleme dayanarak kesim iznini uzatma kararı veriliyor. O kararla Akbelen Ormanı katledildi ve ekokırım suçu işlendi. Duruşmada bu iznin iptal edilmesini isteyeceğiz. Doğaya, geleceğe ne kadar saygı duyulduğu bu duruşmada belli olacak. Bu hukuksuzluğa karşı hep birlikte olmak gerekiyor" diye vurguladı.