‘Sağlığımıza ve doğamıza zarar veren işletmeler kapatılsın’

  • 15:11 18 Şubat 2024
  • Ekoloji
 
ERZÎNGAN - Toprak kaymasının yaşandığı ve 9 işçinin siyanürlü toprak altında kaldığı Licik’e giden DEM Parti Milletvekili Ayten Kordu, “Doğa talanına ilişkin, ekokırıma karşı derhal siyanürlü altın madenleri başta olmak üzere doğamıza, sağlığımıza zarar veren bütün işletmeler kapatılmalıdır” dedi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dersim Milletvekili Ayten Kordu, beraberindeki Malatya Çevre Platformu üyeleri ile 13 Şubat’ta toprak kaymasının yaşandığı Erzîngan’ın (Erzincan) Licik (İliç) ilçesinde açıklama yaptı. “Yaşanan maden faciası ve ekokırım suçuna karşı ses çıkarıyoruz, İliç altın madeni kapatılsın” pankartının açıldığı açıklamada, “Siyanür öldürür” ve “Fırat altından değerlidir” dövizleri taşındı. 
 
Konuşmasına ilçeye girişlerin yasaklanmasına tepki göstererek başlayan Ayten, “Burada bir ekokırım var. Burada bir suç işlenmiştir ve bu suç siyasal iktidarındır. Ülkenin neresinde olursa olsun siyanür madenlerinin hemen kapatılması gerekiyor. Siyanür madenleri hem halk sağlığına hem toplum sağlığına zararlıdır. Uzun vadeli yol açtığı felaketler vardır. Bugün Anagold’un yarattığı bu felaketi yaşıyoruz” dedi. 
 
Meydana gelen çevre felaketinin Basra Körfezi’ne kadar uzanacak bir felaket olduğunu söyleyen Ayten, “Bu madenin, ne kadar uzun süreli bir tahribata yol açtığını meslek örgütleri belirtiyor. Biz de madenin kapatılmasını talep ediyoruz. Önlem alınmadığı için bu doğa felaketi yaşanmıştır. Buna ilişkin mücadelemizi her yerden yükselteceğiz. Doğa talanına ilişkin, ekokırıma karşı derhal siyanürlü altın madenleri başta olmak üzere doğamıza, sağlığımıza zarar veren bütün işletmeler kapatılmalıdır” vurgusu yaptı.
 
Konuşmanın ardından Ayten ve beraberindekiler, ilçedekilerle görüştü.